Spring til hovedindhold
Spring over venstremenu

De Regionale Beskæftigelsesråd

De nye Regionale Beskæftigelsesråd er nedsat den 1. marts 2025. De tidligere regionale arbejdsmarkedsråd er nedlagt fra samme dato.

Forsidebillede til sider om De Regionalebeskæftigelsesråd

Formål og opgaver

Formålet med de regionale beskæftigelsesråd er at give et regionalt perspektiv på beskæftigelsesindsatsen. Rådene har til opgave at følge beskæftigelsesindsatsen på tværs af kommuner og bidrage til administrationen af ordninger på beskæftigelsesområdet.

5 regionale råd

Der er nedsat 5 regionale beskæftigelsesråd for hhv. Region Nordjylland, Region Midtjylland, Region Syddanmark, Region Sjælland og Region Hovedstanden. Hvert råd består af 18 medlemmer udpeget af Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH), Dansk Arbejdsgiverforening (DA), Kommunernes Landsforening (KL), Akademikerne (AC) og Danske Regioner. Rådenes første funktionsperiode regnes fra den 1. marts 2025 og herefter fra den 1. juni året efter det kommunale og regionale valgår.

Medlemmer og suppleanter i de 5 råd

Vi har samlet en liste over medlemmer og suppleanter i hver region;

Oversigt alle medlemmer og suppleanter i de 5 beskæftigelsesråd

Positivlisten for den regionale uddannelsespulje

De aktuelle positivlister findes nedenfor. Der kommer en ny liste den 1. april, som vil være struktureret efter de 5 nye råd.

Spørgsmål til positivlister

Har du spørgsmål vedrørende positivlisterne, er du velkommen til at kontakte os. Det kan du gøre to steder:

STAR Vestdanmark

STAR Østdanmark

Sidst opdateret: 03-03-2025