Overblik over VEU-indsatsen nationalt
Uddannelser for ledige (nyt vindue)
Mangler der et kursus? (nyt vindue)
Koordination og aktørsamarbejde i forbindelse med jobrettet voksen- og efteruddannelse.
Som led i Trepartsaftalen III (oktober 2017) har RAR Fyn fået til opgave at sikre bedre koordination og aktørsamarbejde i forbindelse med voksen-, efter- og videreuddannelsesindsatsen (VEU-indsatsen) i RAR Fyns dækningsgeografi med henblik på, at der skal sikres et bedre match mellem arbejdskraftens kompetencer og virksomhedernes efterspørgsel på kvalificeret arbejdskraft.
RAR Fyns overordnede opgaver er, at:
RAR Fyn har vedtaget en VEU-strategi for styrket koordination og aktørsamarbejde i forhold til indsatser på jobrettet voksen- og efteruddannelsesområdet.
I forlængelse af trepartsaftalens øgede fokus på styrkelse af VEU-indsatsen har Rådet besluttet en strategi for at opfylde målsætningerne på området:
VEU-delstrategi 2020 (pdf) (nyt vindue)
Rådet har udpeget 4 indsatsområder, hvor VEU-indsatsen skal understøtte og styrke koordinationen og aktørsamarbejde:
Koordinationsforum skal bistå Arbejdsmarkedskontoret i arbejdet med at sikre bedre koordination og aktørsamarbejde ifm. VEU-indsatsen. Koordinationsforum har til formål at bidrage med ekspertise inden for eget felt og vedr. koordination og aktørsamarbejde inden for VEU-området.
Inspirationskatalog med eksempler på rekrutterings- og opkvalificeringsmodeller. Modellerne giver eksempler på forskellige tilgange og samarbejdsformer, der kan inspirere til kommende rekrutterings- og opkvalificeringsforløb, hvor flere parter og interessenter deltager. Modellerne er for udarbejdelsen af kataloget og overskuelighedens skyld søgt ensartet. De to vejvisere: Vejviser til Job-VEU-modellen og vejviser til COVID-19 Job-VEU-modellen findes i nedenstående links.
Oversigt over rekrutterings- og opkvalificeringsmodeller (nyt vindue)
Uddannelser for ledige (nyt vindue)
Mangler der et kursus? (nyt vindue)